Bariera jelitowa – stawiamy na kompleksową odbudowę!
Probiotyki i odbudowa bariery jelitowej. Słyszałeś? Na pewno wielokrotnie. O co tyle szumu i z czym to się je? Dlaczego jest to tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu? Spróbujemy wytłumaczyć. Bo nie jest to wcale tak proste zagadnienie, jak mogłoby się wydawać!
Zacznijmy książkowo. Bariera jelitowa składa się z komórek nabłonka jelitowego, warstwy śluzu, bakterii probiotycznych i elementów układu GALT, dzięki czemu stanowi największą i najważniejszą barierę chroniącą przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Tak, nasze jelita zdecydowanie zbyt często są niedoceniane! Jej najważniejszym zadaniem jest zapobieganie przenikania potencjalnie szkodliwych elementów, w tym antygenów pokarmowych, mikroorganizmów i wytwarzanych przez nie toksyn. Dodatkowo możesz sobie wyobrazić, że bariera jelitowa działa jak swego rodzaju filtr, który umożliwia translokację podstawowych składników odżywczych, elektrolitów i wody ze światła jelita do układu krążenia. To bardzo ważne zadanie!
Co się stanie, gdy dojdzie do jej rozszczelnienia? Upośledzenie funkcjonowania bariery nabłonkowej jelita może być czynnikiem predysponującym do rozwoju wielu chorób, m.in. stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego czy utajonych (opóźnionych) nadwrażliwości pokarmowych. W ostatnim czasie zresztą zauważono, że funkcja bariery jelitowej odgrywa też znaczącą rolę w chorobach autoimmunologicznych i zapalnych.
Jakie są najczęstsze (i dość przykre) objawy, świadczące o problemach z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego? Możemy wyróżnić ich kilka:
- problemy gastryczne (biegunki, wzdęcia, zaparcia, mdłości, refluks żołądkowo-jelitowy, bóle brzucha);
- uszkodzenie bariery jelita cienkiego i następczy rozwój niepożądanych reakcji na spożywane pokarmy (utajone nadwrażliwości pokarmowe, potocznie zwane nietolerancjami pokarmowymi);
- zaburzenie pracy układu immunologicznego (objawiające się nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, zapaleniem zatok, infekcjami układu moczowo-płciowego, nawracającymi zakażeniami przewodu pokarmowego, aktywacją chorób autoimmunologicznych);
- zespół chronicznego zmęczenia.
No dobrze. A dlaczego powinniśmy dbać o prawidłowy ekosystem w naszych jelitach? Bo ma fundamentalne znaczenie dla poprawnego działania naszego organizmu, sam zobacz!
Prawidłowo działająca bariera jelitowa:
- wspiera nasz układ odpornościowy;
- utrudnia osiedlanie się bakterii patogennych (czyli złych);
- sprzyja wytwarzaniu witamin (tiaminy, ryboflawiny, pirydoksyny, B12, K);
- wspomaga początkowy proces trawienia;
- sprzyja zaopatrywaniu warstwy nabłonkowej jelita w energię,
- pobudza motorykę przewodu pokarmowego;
- wspomaga przekształcanie steroidów oraz kwasów żółciowych.
Teraz już sam chyba rozumiesz, dlaczego tak ważna jest kompleksowa odbudowa jelitowego ekosystemu, najlepiej wspierana odpowiednio prowadzoną dietoterapią. Współczesny tryb życia nie sprzyja (niestety!) prawidłowej kompozycji mikrobiomu i właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się probiotyki. Probiotyki to nic innego jak żywe szczepy bakterii, wyizolowane z ludzkiego przewodu pokarmowego, o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych. Stosowanie probiotykoterapii sprzyja nie tylko eliminacji dysbiozy, lecz także wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu immunologicznego GALT zlokalizowanego w jelicie (zmniejszając konieczność stosowania antybiotyków), redukuje częstość występowania infekcji górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Czyż nie brzmi to wspaniale? Probiotykoterapia przyczynia się do poprawy funkcjonowania bariery jelitowej (zapobiega tzw. zespołowi przesiąkliwego jelita) i może przyczyniać się do obniżenia stężenia wykładników stanu zapalnego w organizmie. I to jest cudowne! Wśród preparatów probiotycznych, dostępnych na rynku, wyróżnić możemy preparaty monoszczepowe, preparaty poliszczepowe oraz synbiotyki, czyli połączenie probiotyku i prebiotyków.
Zapamiętaj: probiotyki to nie cukierki! Jego wybór i sposób dawkowania pozostaw specjalistom. Z pewnością wybierze dla Ciebie (i Twoich jelit) ten odpowiedni. A jak już wiesz – zdecydowanie warto!